رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در همایش پیشگیری و درمان اعتیاد بیان داشت:

رفع آسیب های اجتماعی نیازمند بسیج اجتماعی است

۱۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۹ کد : ۱۰۹۵ اخبار متحرک
تعداد بازدید:۱۰۵۹
همایش یک روزه پیشگیری و درمان اعتیاد روز شنبه مورخ ۱۶ تیرماه با حضور دکتر چمن رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ،کرم محمدی معاون استاندار وفرماندار شهرستان شاهرود ، جمعی از مدیران دستگاههای اجرایی وفرمانده انتظامی شهرستان شاهرود و دادستان شهرستان شاهرود در سالن همایش پورسینا دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برگزار گردید.
رفع آسیب های اجتماعی نیازمند بسیج اجتماعی است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر چمن  رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه بین اعتیاد و جرائم نظیر سرقت، قتل، طلاق، خودکشی و غیره ارتباط مستقیم وجود دارد تصریح کرد: بحث مقابله با اعتیاد را نمی‌توان به یک دستگاه خاص محول کرد لذا در آسیب‌های اجتماعی نیازمند بسیج اجتماعی هستیم و غالبا در این شرایط حفظ وضع موجود و جلوگیری از افزایش این پدیده بسیار دشوار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود  افزود: در آسیب‌های اجتماعی استمرار کنترل، پیشگیری و مبارزه باید در دستور کار باشد و همواره باید با برنامه‌ریزی جامع در راستای مبارزه با رفتارهای مخاطره‌آمیز گام برداشت.

دکتر چمن  بابیان اینکه آمارهای اعتیاد به دلیل استفاده از ابزارها و نمونه‌های مختلف متفاوت هستند، ابراز داشت: در جمع‌بندی کلی از مطالعات حاصل‌شده در ایران بین۷ الی ۱۰ درصد معتادان را بانوان و مابقی را آقایان شامل می‌شود که 75درصد  آن‌ها گروه سنی زیر ۴۰ سال هستند.

دکتر چمن در ادامه تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد معتادان متاهل، ۵۰ درصد شاغل و ۵۰ درصد دارای مدرک دیپلم و بالاتر هستند که نشان می دهد سه فاکتور بیکاری، ازدواج و تحصیلات تنها زمینه ساز بروز پدیده اعتیاد نیستند و عوامل دیگری در این کار دخیل هستند.

وی افزود: لذت‌جویی، کنجکاوی، اختلال شخصیت، عدم توانایی نه گفتن، اختلافات خانوادگی، ناکامی‌های عشقی، شغلی و تحصیلی در بروز اعتیاد افراد نقش تعیین‌کننده دارند و اینکه اعتیاد را به دو الی سه مورد محدود کنیم کار علمی نخواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیان داشت : ۷۲۰۰نفر از جمعیت شهرستانهای شاهرود و میامی  تحت درمان متادون هستند، ابراز داشت: در کشور بین دو میلیون و ۸۰۳ هزار و ۲۰۰ نفر گرفتار اعتیاد هستند که بین سه تا ۳.۵درصد افراد را تشکیل می‌دهد.

 

 

کلید واژه ها: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرودهمایش یک روزه پیشگیری و درمان اعتیادبسیج اجتماعیرفع آسیب های اجتماعی


نظر شما :